SRR4028-1R8Y FIXED IND 1.8UH 2.7A 25 MOHM SMD
Mfr Part #:
SRR4028-1R8Y
Available from 2 distributors
Mfr Name: Bourns
Bourns
Description:
FIXED IND 1.8UH 2.7A 25 MOHM SMD
Total Stock: 2,000 pcs
SRR4028-1R8Y Available from 2 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
1,000 pcs
1000 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request On Request
1,000 pcs
SRR4028-1R8Y Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Current Rating (Amps)
DC Resistance (DCR)
Frequency
Height
Inductance
Material
Mounting Type
Operating Temperature
Q @ Freq
Shielding
Size
Tolerance
Type
SRR4028-1R8Y Description
Short technical summary and product information.
SRR4028-1R8Y Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
SRR4028-1R8Y Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
PM428S-1R8-RC
PM428S-1R8-RC
Bourns