PT6KV-473A2020-PM 6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
Mfr Part #:
PT6KV-473A2020-PM
Mfr Name: Amphenol Piher
Amphenol Piher
Description:
6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
Stock on Request
PT6KV-473A2020-PM Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Adjustment Type
Mounting Type
Number of Turns
Power (Watts)
Resistance
Resistive Material
Size
Temperature Coefficient
Termination Style
Tolerance
PT6KV-473A2020-PM Description
Short technical summary and product information.
6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
PT6KV-473A2020-PM Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
PT6KV-473A2020-PM Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
PT6KV-473A2020-E
PT6KV-473A2020-E
Amphenol Piher
TRIMMER 4K OHM LINEAR
View Part
PT6KV-473A2020
PT6KV-473A2020
POT 47K OHM LINEAR