NFS40-7605J AC/DC CONVERTER 5.1V 40W
Mfr Part #:
NFS40-7605J
Mfr Name: Artesyn Embedded Power
Artesyn Embedded Power
Description:
AC/DC CONVERTER 5.1V 40W
Stock on Request
NFS40-7605J Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Current
Efficiency
Features
Mounting Type
Number of Outputs
Operating Temperature
Power (Watts)
Size
Type
Voltage
NFS40-7605J Description
Short technical summary and product information.
AC/DC CONVERTER 5.1V 40W
NFS40-7605J Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
NFS40-7605J Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
NFS40-76S3J
NFS40-76S3J
Artesyn Embedded Power
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W