MP8-3R-1R-1R-30 AC/DC CONVERTER 2X28V 1000W
Mfr Part #:
MP8-3R-1R-1R-30
Mfr Name: Artesyn Embedded Power
Artesyn Embedded Power
Description:
AC/DC CONVERTER 2X28V 1000W
Stock on Request
MP8-3R-1R-1R-30 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Approval Agency
Current
Efficiency
Features
Mounting Type
Number of Outputs
Operating Temperature
Power (Watts)
Size
Type
Voltage
MP8-3R-1R-1R-30 Description
Short technical summary and product information.
AC/DC CONVERTER 2X28V 1000W
MP8-3R-1R-1R-30 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MP8-3R-1R-1R-30 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MP8-3R/1R-00
MP8-3R/1R-00
Artesyn Embedded Power
AC/DC CONVERTER 2X28V 1000W
View Part
MP8-3S-00
MP8-3S-00
AC/DC CONVERTER 30V 28V 1000W