MBR40040CTR DIODE MODULE 40V 200A 2TOWER
Mfr Part #:
MBR40040CTR
Mfr Name: GeneSiC Semiconductor
GeneSiC Semiconductor
Description:
DIODE MODULE 40V 200A 2TOWER
Stock on Request
MBR40040CTR Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Diode Configuration
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
MBR40040CTR Description
Short technical summary and product information.
DIODE MODULE 40V 200A 2TOWER
MBR40040CTR Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MBR40040CTR Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MBR20030CTR
MBR20030CTR
GeneSiC Semiconductor
DIODE MODULE 30V 200A 2TOWER