LP3981IMM-2.5-NS IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Mfr Part #:
LP3981IMM-2.5-NS
Mfr Name: TI/NATIONAL
TI/NATIONAL
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Stock on Request
LP3981IMM-2.5-NS Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
LP3981IMM-2.5-NS Description
Short technical summary and product information.
LP3981IMM-2.5-NS Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LP3981IMM-2.5-NS Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LP3981IMM-2.83
LP3981IMM-2.83
TI/NATIONAL
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
View Part
LP3981IMM-2.5/NOPB
LP3981IMM-2.5/NOPB
Texas Instruments
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8VSSOP
View Part
LP3981IMM-3.03/NOPB
LP3981IMM-3.03/NOPB
Texas Instruments
IC REG LINEAR 3.03V 300MA 8VSSOP
LP3981IMM-3.3/NOPB
LP3981IMM-3.3/NOPB
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8VSSOP