LCM1500R-T AC/DC CONVERTER 28V 1500W
Mfr Part #:
LCM1500R-T
Mfr Name: Artesyn Embedded Power
Artesyn Embedded Power
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 1500W
Stock on Request
LCM1500R-T Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Approval Agency
Current
Efficiency
Features
Mounting Type
Number of Outputs
Operating Temperature
Power (Watts)
Size
Type
Voltage
LCM1500R-T Description
Short technical summary and product information.
AC/DC CONVERTER 28V 1500W
LCM1500R-T Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LCM1500R-T Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LCM1500R-T-1
LCM1500R-T-1
Artesyn Embedded Power
AC/DC CONVERTER 36V 1500W
View Part
LCM1500R-T-8
LCM1500R-T-8
AC/DC CONVERTER 36V 1500W
View Part
LCM1500U-T
LCM1500U-T
AC/DC CONVERTER 36V 1500W