IPB80N04S2H4ATMA2 MOSFET N-CHANNEL_30/40V
Mfr Part #:
IPB80N04S2H4ATMA2
Mfr Name: Infineon Technologies
Infineon Technologies
Description:
MOSFET N-CHANNEL_30/40V
Stock on Request
IPB80N04S2H4ATMA2 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Drain to Source Voltage (Vdss)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
FET Type
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
Mounting Type
Operating Temperature
Power Dissipation (Max)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
Supplier Device Package
Technology
Vgs (Max)
Vgs(th) (Max) @ Id
IPB80N04S2H4ATMA2 Description
Short technical summary and product information.
MOSFET N-CHANNEL_30/40V
IPB80N04S2H4ATMA2 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
IPB80N04S2H4ATMA2 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
IPB80N04S2H4-ATMA2
IPB80N04S2H4-ATMA2
Infineon Technologies
N-CHANNEL POWER MOSFET
View Part
IPB80N04S2-H4ATMA2
IPB80N04S2-H4ATMA2
N-CHANNEL POWER MOSFET
View Part
IPB80N04S2H4ATMA1
IPB80N04S2H4ATMA1
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3
IPB80N04S2-H4
IPB80N04S2-H4
IPB80N04 - 20V-40V N-CHANNEL AUT