C878BG35500SA0J CAP FILM 50UF 5% 470VAC RADIAL
Mfr Part #:
C878BG35500SA0J
Mfr Name: KEMET
KEMET
Description:
CAP FILM 50UF 5% 470VAC RADIAL
Stock on Request
C878BG35500SA0J Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Capacitance
Dielectric Material
Height
Lead Spacing
Mounting Type
Operating Temperature
Size
Termination
Tolerance
Voltage Rating
C878BG35500SA0J Description
Short technical summary and product information.
CAP FILM 50UF 5% 470VAC RADIAL
C878BG35500SA0J Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
C878BG35500SA0J Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
878BG35500SA0J
878BG35500SA0J
KEMET
50 470V