878BG35500SA0J 50  470V
Mfr Part #:
878BG35500SA0J
Mfr Name: KEMET
KEMET
Description:
50 470V
Stock on Request
878BG35500SA0J Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Capacitance
Dielectric Material
Height
Lead Spacing
Mounting Type
Operating Temperature
Size
Termination
Tolerance
Voltage Rating
878BG35500SA0J Description
Short technical summary and product information.
50 470V
878BG35500SA0J Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
878BG35500SA0J Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
C878BG35500SA0J
C878BG35500SA0J
KEMET
CAP FILM 50UF 5% 470VAC RADIAL