BK1/ABC-10DX-R BUSS SMALL DIMENSION FUSE
Mfr Part #:
BK1/ABC-10DX-R
Mfr Name: Eaton - Electronics Division
Eaton - Electronics Division
Description:
BUSS SMALL DIMENSION FUSE
Stock on Request
BK1/ABC-10DX-R Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Approval Agency
Breaking Capacity @ Rated Voltage
Current Rating (Amps)
Fuse Type
Melting I²t
Mounting Type
Response Time
Size
Voltage Rating
BK1/ABC-10DX-R Description
Short technical summary and product information.
BUSS SMALL DIMENSION FUSE
BK1/ABC-10DX-R Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
BK1/ABC-10DX-R Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
BK/ABC-10-R
BK/ABC-10-R
Eaton - Electronics Division
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB
View Part
ABC-10-R
ABC-10-R
View Part
BP/ABC-10
BP/ABC-10
Eaton - Bussmann Electrical Division
FUSE CERAMIC 10A 250VAC/125VDC
BK1/ABC-10-R
BK1/ABC-10-R