BK/ABC-10-R FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB
Mfr Part #:
BK/ABC-10-R
Mfr Name: Eaton - Electronics Division
Eaton - Electronics Division
Description:
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB
Stock on Request
BK/ABC-10-R Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Approval Agency
Breaking Capacity @ Rated Voltage
Current Rating (Amps)
Fuse Type
Melting I²t
Mounting Type
Response Time
Size
Voltage Rating
BK/ABC-10-R Description
Short technical summary and product information.
BK/ABC-10-R Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
BK/ABC-10-R Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
ABC-10-R
ABC-10-R
Eaton - Electronics Division