42S36-03-1-10N-F SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Mfr Part #:
42S36-03-1-10N-F
Mfr Name: Grayhill Inc.
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Stock on Request
42S36-03-1-10N-F Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Length
Actuator Type
Angle of Throw
Circuit per Deck
Contact Material
Contact Timing
Current Rating (Amps)
Depth Behind Panel
Index Stops
Mounting Type
Number of Decks
Number of Poles per Deck
Number of Positions
Termination Style
Voltage Rating
42S36-03-1-10N-F Description
Short technical summary and product information.
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
42S36-03-1-10N-F Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
42S36-03-1-10N-F Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
42M36-03B10N
42M36-03B10N
Grayhill Inc.
SWITCH ROTARY 85 DEG;C, 36 DEG 3
View Part
42A36-03-1-10N-F
42A36-03-1-10N-F
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V