42M36-03B10N SWITCH ROTARY 85 DEG;C, 36 DEG 3
Mfr Part #:
42M36-03B10N
Mfr Name: Grayhill Inc.
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH ROTARY 85 DEG;C, 36 DEG 3
Stock on Request
42M36-03B10N Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Length
Actuator Type
Angle of Throw
Circuit per Deck
Contact Material
Contact Timing
Current Rating (Amps)
Depth Behind Panel
Index Stops
Mounting Type
Number of Decks
Number of Poles per Deck
Number of Positions
Termination Style
Voltage Rating
42M36-03B10N Description
Short technical summary and product information.
42M36-03B10N Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
42M36-03B10N Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
42S36-03-1-10N-F
42S36-03-1-10N-F
Grayhill Inc.
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
View Part
42A36-03-1-10N-F
42A36-03-1-10N-F
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V