1N4004GPP TR DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Mfr Part #:
1N4004GPP TR
Mfr Name: Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Stock on Request
1N4004GPP TR Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Capacitance @ Vr, F
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Reverse Recovery Time (trr)
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
1N4004GPP TR Description
Short technical summary and product information.
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
1N4004GPP TR Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
1N4004GPP TR Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
1N4005GPP TR TIN/LEAD
1N4005GPP TR TIN/LEAD
Central Semiconductor Corp
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41
View Part
1N4004G BK
1N4004G BK
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
View Part
1N4004GPP BK
1N4004GPP BK
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
1N4005GPP BK
1N4005GPP BK
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41