1N4004GPP BK DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Mfr Part #:
1N4004GPP BK
Mfr Name: Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Stock on Request
1N4004GPP BK Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Capacitance @ Vr, F
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Reverse Recovery Time (trr)
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
1N4004GPP BK Description
Short technical summary and product information.
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
1N4004GPP BK Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
1N4004GPP BK Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
1N4005GPP BK
1N4005GPP BK
Central Semiconductor Corp
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41
View Part
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41
View Part
1N4004GPP TR
1N4004GPP TR
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
1N4005GPP TR TIN/LEAD
1N4005GPP TR TIN/LEAD
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41