XC9145B36C0R-G IC REG BOOST 3.6V 800MA 6WLP
Mfr Part #:
XC9145B36C0R-G
Available from 1 distributors
Mfr Name: Torex Semiconductor
Torex Semiconductor
Description:
IC REG BOOST 3.6V 800MA 6WLP
Total Stock: 5,000 pcs
XC9145B36C0R-G Available from 1 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
5,000 pcs
5000 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request 2026-02-16 21:33:16
XC9145B36C0R-G Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Frequency
Function
Mounting Type
Number of Outputs
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Supplier Device Package
Synchronous Rectifier
Topology
Voltage
XC9145B36C0R-G Description
Short technical summary and product information.
IC REG BOOST 3.6V 800MA 6WLP
XC9145B36C0R-G Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
XC9145B36C0R-G Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
XC9145B50C0R-G
XC9145B50C0R-G
Torex Semiconductor
IC REG BOOST 5V 800MA 6WLP
View Part
XC9145B33C0R-G
XC9145B33C0R-G
IC REG BOOST 3.3V 800MA 6WLP