WKA508A-02P TERM BLK 2POS 5.08MM PID PLG
Mfr Part #:
WKA508A-02P
Mfr Name: Dinkle Corporation, USA
Dinkle Corporation, USA
Description:
TERM BLK 2POS 5.08MM PID PLG
Stock on Request
WKA508A-02P Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Color
Current
Mating Orientation
Mounting Type
Number of Levels
Pitch
Positions Per Level
Voltage
Wire Gauge
Wire Termination
WKA508A-02P Description
Short technical summary and product information.
TERM BLK 2POS 5.08MM PID PLG
WKA508A-02P Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
WKA508A-02P Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
Wago Corporation
PCB TERMINAL BLOCK; 2.5 MM; PIN
View Part
Wago Corporation
View Part
236-402/000-009/999-950
236-402/000-009/999-950