UF4004-E3/54 DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Mfr Part #:
UF4004-E3/54
Mfr Name: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Stock on Request
UF4004-E3/54 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Capacitance @ Vr, F
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Reverse Recovery Time (trr)
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
UF4004-E3/54 Description
Short technical summary and product information.
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
UF4004-E3/54 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
UF4004-E3/54 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
UF4003-E3/53
UF4003-E3/53
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
View Part
UF1DH
UF1DH
Taiwan Semiconductor
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
View Part
UF1GH
UF1GH
Taiwan Semiconductor
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
UF4004H
UF4004H
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL