UF4001-E3/73 DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
Mfr Part #:
UF4001-E3/73
Mfr Name: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
Stock on Request
UF4001-E3/73 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Capacitance @ Vr, F
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Reverse Recovery Time (trr)
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
UF4001-E3/73 Description
Short technical summary and product information.
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
UF4001-E3/73 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
UF4001-E3/73 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
UF4003-E3/53
UF4003-E3/53
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
View Part
UF1D
UF1D
Taiwan Semiconductor
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
View Part
UF1G
UF1G
Taiwan Semiconductor
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
UF4004
UF4004
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL