TS02-66-55-BK-160-LCR-D 6 X 6 MM, 5.5 MM ACTUATOR HEIGHT
Mfr Part #:
TS02-66-55-BK-160-LCR-D
Mfr Name: CUI Devices
CUI Devices
Description:
6 X 6 MM, 5.5 MM ACTUATOR HEIGHT
Stock on Request
TS02-66-55-BK-160-LCR-D Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Height off PCB, Vertical
Actuator Orientation
Actuator Type
Circuit
Contact Rating @ Voltage
Illumination
Mounting Type
Operating Force
Operating Temperature
Outline
Switch Function
Termination Style
TS02-66-55-BK-160-LCR-D Description
Short technical summary and product information.
TS02-66-55-BK-160-LCR-D Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
TS02-66-55-BK-160-LCR-D Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
TS02-66-50-BK-160-LCR-D
TS02-66-50-BK-160-LCR-D
CUI Devices
6 X 6 MM, 5 MM ACTUATOR HEIGHT,
View Part
TS02-66-50-BK-160-SCR-D
TS02-66-50-BK-160-SCR-D