TPS726126DCQ IC REG LINEAR 1.26V 1A SOT223-6
Mfr Part #:
TPS726126DCQ
Available from 2 distributors
Mfr Name: Texas Instruments
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 1.26V 1A SOT223-6
Total Stock: 30,149 pcs
TPS726126DCQ Available from 2 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
16 pcs
16 pcs On Request 1 On Request On Request 2026-02-25 06:16:38 On Request On Request
30,133 pcs
30133 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request On Request
TPS726126DCQ Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
TPS726126DCQ Description
Short technical summary and product information.
TPS726126DCQ Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
TPS726126DCQ Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
TPS726126DCQR
TPS726126DCQR
Texas Instruments
View Part
TPS72615DCQ
TPS72615DCQ
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT223-6
View Part
TPS72615DCQR
TPS72615DCQR
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT223-6
TPS726126DCQRG4
TPS726126DCQRG4