TL1963A-25DCYT IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-4
Mfr Part #:
TL1963A-25DCYT
Mfr Name: Texas Instruments
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-4
Stock on Request
TL1963A-25DCYT Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
TL1963A-25DCYT Description
Short technical summary and product information.
TL1963A-25DCYT Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
TL1963A-25DCYT Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
TL1963A-25DCYR
TL1963A-25DCYR
Texas Instruments
View Part
TL1963A-33DCYR
TL1963A-33DCYR
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SOT223-4