TCR5AM095,LF IC REG LINEAR 0.95V 500MA 5DFNB
Mfr Part #:
TCR5AM095,LF
Mfr Name: Toshiba
Toshiba
Description:
IC REG LINEAR 0.95V 500MA 5DFNB
Stock on Request
TCR5AM095,LF Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
TCR5AM095,LF Description
Short technical summary and product information.
TCR5AM095,LF Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
TCR5AM095,LF Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
TCR5AM09,LF
TCR5AM09,LF
Toshiba Semiconductor and Storage
IC REG LINEAR 0.9V 500MA 5DFNB