SMD050F-2 PTC RESET FUSE 60V 500MA 2SMD
Mfr Part #:
SMD050F-2
Available from 3 distributors
Mfr Name: Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 500MA 2SMD
Total Stock: 8,405 pcs
SMD050F-2 Available from 3 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
169 pcs
169 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request On Request
236 pcs
236 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request On Request
8,000 pcs
8000 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request 2026-02-16 21:33:16
SMD050F-2 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Resistance
Size
Thickness (Max)
Time to Trip
Type
Voltage
SMD050F-2 Description
Short technical summary and product information.
PTC RESET FUSE 60V 500MA 2SMD
SMD050F-2 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
SMD050F-2 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
SMD050-2
SMD050-2
Littelfuse Inc.
POLYSWITCH 0.50A HOLD SMD