RW1S5CAR500JET RES 0.5 OHM 5% 1.5W J LEAD
Mfr Part #:
RW1S5CAR500JET
Available from 1 distributors
Mfr Name: Ohmite
Ohmite
Description:
RES 0.5 OHM 5% 1.5W J LEAD
Total Stock: 40 pcs
RW1S5CAR500JET Available from 1 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
40 pcs
40 pcs On Request 1 On Request On Request 2026-02-25 06:16:38 On Request On Request
RW1S5CAR500JET Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Composition
Features
Height
Number of Terminations
Operating Temperature
Power (Watts)
Resistance
Size
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
Tolerance
RW1S5CAR500JET Description
Short technical summary and product information.
RES 0.5 OHM 5% 1.5W J LEAD
RW1S5CAR500JET Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
RW1S5CAR500JET Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
RW1S5CAR500JT
RW1S5CAR500JT
Ohmite
RES 0.5 OHM 5% 1.5W J LEAD
View Part
RW1S5CAR500J
RW1S5CAR500J
RES 0.5 OHM 5% 1.5W J LEAD
View Part
RW1S5CAR500JE
RW1S5CAR500JE
RES SMD 500M OHM 5% 1.5W J LEAD