REG102UA-2.85/2K5 IC REG LINEAR 2.85V 250MA 8SOIC
Mfr Part #:
REG102UA-2.85/2K5
Mfr Name: Texas Instruments
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 250MA 8SOIC
Stock on Request
REG102UA-2.85/2K5 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
REG102UA-2.85/2K5 Description
Short technical summary and product information.
REG102UA-2.85/2K5 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
REG102UA-2.85/2K5 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
REG102UA-3
REG102UA-3
Burr-Brown Corp
IC REG LINEAR 3V 250MA 8SOIC
View Part
REG102UA-3.3/2K5
REG102UA-3.3/2K5
Texas Instruments
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8SOIC
View Part
IC REG LINEAR 3V 250MA 8SOIC
REG102UA-2.85
REG102UA-2.85