RD07A10RGR SWITCH ROTARY DIP 10POS 0.1A 50V
Mfr Part #:
RD07A10RGR
Mfr Name: CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH ROTARY DIP 10POS 0.1A 50V
Stock on Request
RD07A10RGR Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Level
Actuator Type
Circuit
Contact Finish
Contact Material
Current Rating (Amps)
Height Above Board
Mounting Type
Number of Positions
Operating Temperature
Pitch
Termination Style
Voltage Rating
Washable
RD07A10RGR Description
Short technical summary and product information.
RD07A10RGR Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
RD07A10RGR Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
RD07A10RGT
RD07A10RGT
CIT Relay and Switch