RBR2LB60BTBR1 LOW VF, 60V, 2A, SMBP, SCHOTTKY
Mfr Part #:
RBR2LB60BTBR1
Mfr Name: ROHM Semiconductor
ROHM Semiconductor
Description:
LOW VF, 60V, 2A, SMBP, SCHOTTKY
Stock on Request
RBR2LB60BTBR1 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
RBR2LB60BTBR1 Description
Short technical summary and product information.
RBR2LB60BTBR1 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
RBR2LB60BTBR1 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
RBR2LB40CTBR1
RBR2LB40CTBR1
ROHM Semiconductor
LOW VF, 40V, 2A, SMBP, SCHOTTKY