RB162L-60TE25 DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDS
Mfr Part #:
RB162L-60TE25
Mfr Name: ROHM Semiconductor
ROHM Semiconductor
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDS
Stock on Request
RB162L-60TE25 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
RB162L-60TE25 Description
Short technical summary and product information.
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDS
RB162L-60TE25 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
RB162L-60TE25 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
RB168L-40TE25
RB168L-40TE25
ROHM Semiconductor
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDS