RB161M-20TR DIODE SCHOTTKY 20V 1A PMDU
Mfr Part #:
RB161M-20TR
Mfr Name: ROHM Semiconductor
ROHM Semiconductor
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A PMDU
Stock on Request
RB161M-20TR Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
RB161M-20TR Description
Short technical summary and product information.
DIODE SCHOTTKY 20V 1A PMDU
RB161M-20TR Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
RB161M-20TR Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
RB161MM-20TR
RB161MM-20TR
ROHM Semiconductor
DIODE SCHOTTKY 25V 1A PMDU