RB055L-60DDTE25 DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
Mfr Part #:
RB055L-60DDTE25
Mfr Name: ROHM Semiconductor
ROHM Semiconductor
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
Stock on Request
RB055L-60DDTE25 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
RB055L-60DDTE25 Description
Short technical summary and product information.
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
RB055L-60DDTE25 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
RB055L-60DDTE25 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
RB055L-60TE25
RB055L-60TE25
ROHM Semiconductor
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
View Part
RB058L-30TE25
RB058L-30TE25
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDS