PTZTFTE256.2B 1W 6.2V, DO-214AC, HIGH POWER ZE
Mfr Part #:
PTZTFTE256.2B
Mfr Name: ROHM Semiconductor
ROHM Semiconductor
Description:
1W 6.2V, DO-214AC, HIGH POWER ZE
Stock on Request
PTZTFTE256.2B Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Impedance (Max) (Zzt)
Mounting Type
Operating Temperature
Power
Supplier Device Package
Tolerance
Voltage
PTZTFTE256.2B Description
Short technical summary and product information.
PTZTFTE256.2B Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
PTZTFTE256.2B Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
PTZTE256.2B
PTZTE256.2B
ROHM Semiconductor
DIODE ZENER 6.5V 1W PMDS