PTS60-02L-503B2 SLIDE POT 50K OHM 0.5W TOP 60MM
Mfr Part #:
PTS60-02L-503B2
Mfr Name: Bourns
Bourns
Description:
SLIDE POT 50K OHM 0.5W TOP 60MM
Stock on Request
PTS60-02L-503B2 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Adjustment Type
Fader Type
Mounting Type
Power (Watts)
Resistance
Size
Tolerance
Travel Range
PTS60-02L-503B2 Description
Short technical summary and product information.
PTS60-02L-503B2 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
PTS60-02L-503B2 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
PTS60-12L-503B2
PTS60-12L-503B2
Bourns