PR1001G-T DIODE GEN PURP 50V 1A DO41
Mfr Part #:
PR1001G-T
Mfr Name: Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Description:
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41
Stock on Request
PR1001G-T Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Capacitance @ Vr, F
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Reverse Recovery Time (trr)
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
PR1001G-T Description
Short technical summary and product information.
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41
PR1001G-T Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
PR1001G-T Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
FR101G
FR101G
SMC Diode Solutions
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41
View Part
FR102G
FR102G
SMC Diode Solutions
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41
View Part
FR103G
FR103G
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41
FR104G
FR104G
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41