PG1083.152NL FIXED IND 1.5UH 40A 1.4 MOHM SMD
Mfr Part #:
PG1083.152NL
Mfr Name: Pulse Electronics
Pulse Electronics
Description:
FIXED IND 1.5UH 40A 1.4 MOHM SMD
Stock on Request
PG1083.152NL Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Current Rating (Amps)
DC Resistance (DCR)
Height
Inductance
Mounting Type
Operating Temperature
Shielding
Size
Tolerance
Type
PG1083.152NL Description
Short technical summary and product information.
PG1083.152NL Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
PG1083.152NL Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
PG1083.152NLT
PG1083.152NLT
Pulse Electronics