P1167.272NL FIXED IND 2.7UH 3.5A 16 MOHM SMD
Mfr Part #:
P1167.272NL
Mfr Name: Pulse Electronics
Pulse Electronics
Description:
FIXED IND 2.7UH 3.5A 16 MOHM SMD
Stock on Request
P1167.272NL Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Current Rating (Amps)
DC Resistance (DCR)
Frequency
Height
Inductance
Mounting Type
Operating Temperature
Shielding
Size
Tolerance
Type
P1167.272NL Description
Short technical summary and product information.
P1167.272NL Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
P1167.272NL Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
P1167.272T
P1167.272T
Pulse Electronics