NCV8503PW25R2G IC REG LINEAR 2.5V 400MA 16SOIC
Mfr Part #:
NCV8503PW25R2G
Mfr Name: On Semiconductor
On Semiconductor
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 400MA 16SOIC
Stock on Request
NCV8503PW25R2G Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
NCV8503PW25R2G Description
Short technical summary and product information.
NCV8503PW25R2G Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
NCV8503PW25R2G Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
NCV8503PW33R2
NCV8503PW33R2
On Semiconductor
IC REG LINEAR 3.3V 400MA 16SOIC
View Part
NCV8503PW25R2
NCV8503PW25R2
View Part
NCV8503PW25
NCV8503PW25
NCV8503PW25G
NCV8503PW25G
IC REG LIN POS ADJ 400MA 16SOIC