NCV8501PDW100 IC REG LINEAR 10V 150MA 16SOIC
Mfr Part #:
NCV8501PDW100
Mfr Name: On Semiconductor
On Semiconductor
Description:
IC REG LINEAR 10V 150MA 16SOIC
Stock on Request
NCV8501PDW100 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
NCV8501PDW100 Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 10V 150MA 16SOIC
NCV8501PDW100 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
NCV8501PDW100 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
NCV8502PDW80R2
NCV8502PDW80R2
On Semiconductor
IC REG LINEAR 8V 150MA 16SOIC
View Part
NCV8501PDW100G
NCV8501PDW100G
IC REG LINEAR 10V 150MA 16SOIC
View Part
NCV8501PDW100R2
NCV8501PDW100R2
IC REG LINEAR 10V 150MA 16SOIC
NCV8502PDW100R2
NCV8502PDW100R2
IC REG LINEAR 10V 150MA 16SOIC