NCP1117ST18T3 IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
Mfr Part #:
NCP1117ST18T3
Mfr Name: On Semiconductor
On Semiconductor
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
Stock on Request
NCP1117ST18T3 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
NCP1117ST18T3 Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
NCP1117ST18T3 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
NCP1117ST18T3 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
NCP1117ST18T3G
NCP1117ST18T3G
On Semiconductor
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
View Part
NCP1117ST20T3G
NCP1117ST20T3G
IC REG LINEAR 2V 1A SOT223
View Part
NCP1117ST20T3
NCP1117ST20T3
IC REG LINEAR 2V 1A SOT223