MPTS2920L075R PTC RESET FUSE 33V 0.75A 2920
Mfr Part #:
MPTS2920L075R
Mfr Name: Meritek
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 33V 0.75A 2920
Stock on Request
MPTS2920L075R Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Resistance
Size
Thickness (Max)
Time to Trip
Type
Voltage
MPTS2920L075R Description
Short technical summary and product information.
PTC RESET FUSE 33V 0.75A 2920
MPTS2920L075R Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MPTS2920L075R Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
0ZCF0075FF2C
0ZCF0075FF2C
Bel Fuse
PTC RESET FUSE 33V 750MA 2920
View Part
MPTS2920L075
MPTS2920L075
Meritek
PTC RESET FUSE 33V 0.75A 2920
View Part
0ZCD0075FF2C
0ZCD0075FF2C
Bel Fuse
PTC RESET FUSE 33V 750MA 2920