MPTS2016L075R PTC RESET FUSE 60V 0.75A 2016
Mfr Part #:
MPTS2016L075R
Mfr Name: Meritek
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 60V 0.75A 2016
Stock on Request
MPTS2016L075R Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Resistance
Size
Thickness (Max)
Time to Trip
Type
Voltage
MPTS2016L075R Description
Short technical summary and product information.
PTC RESET FUSE 60V 0.75A 2016
MPTS2016L075R Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MPTS2016L075R Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
0ZCN0075FF2A
0ZCN0075FF2A
Bel Fuse
PTC RESET FUSE 60V 750MA 2016
View Part
MPTS2016L075
MPTS2016L075
Meritek
PTC RESET FUSE 60V 0.75A 2016