MPTS1812L030 PTC RESET FUSE 30V 0.3A 1812
Mfr Part #:
MPTS1812L030
Mfr Name: Meritek
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 30V 0.3A 1812
Stock on Request
MPTS1812L030 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Resistance
Size
Thickness (Max)
Time to Trip
Type
Voltage
MPTS1812L030 Description
Short technical summary and product information.
PTC RESET FUSE 30V 0.3A 1812
MPTS1812L030 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MPTS1812L030 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
0ZCG0030FF2C
0ZCG0030FF2C
Bel Fuse
PTC RESET FUSE 30V 300MA 1812
View Part
MPTS1812L030R
MPTS1812L030R
Meritek
PTC RESET FUSE 30V 0.3A 1812