MPTR60V010 PTC RESET FUSE 60V 0.1A RADIAL
Mfr Part #:
MPTR60V010
Mfr Name: Meritek
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 60V 0.1A RADIAL
Stock on Request
MPTR60V010 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Height
Lead Spacing
Mounting Type
Operating Temperature
Resistance
Size
Time to Trip
Type
Voltage
MPTR60V010 Description
Short technical summary and product information.
PTC RESET FUSE 60V 0.1A RADIAL
MPTR60V010 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MPTR60V010 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MF-R010
MF-R010
Bourns
PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL