MPRV120V070 PTC RESET FUSE 120V 0.75A RADIAL
Mfr Part #:
MPRV120V070
Mfr Name: Meritek
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 120V 0.75A RADIAL
Stock on Request
MPRV120V070 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Height
Lead Spacing
Mounting Type
Operating Temperature
Resistance
Size
Time to Trip
Type
Voltage
MPRV120V070 Description
Short technical summary and product information.
MPRV120V070 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MPRV120V070 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
0ZRM0075FF1E
0ZRM0075FF1E
Bel Fuse
PTC RESET FUSE 120V 750MA RADIAL
View Part
0ZRM0075FF2B
0ZRM0075FF2B
Bel Fuse