MIC68200-1.2YML IC REG LINEAR 2A SEQUENCING LDO
Mfr Part #:
MIC68200-1.2YML
Mfr Name: Micrel Inc.
Micrel Inc.
Description:
IC REG LINEAR 2A SEQUENCING LDO
Stock on Request
MIC68200-1.2YML Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
MIC68200-1.2YML Description
Short technical summary and product information.
MIC68200-1.2YML Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MIC68200-1.2YML Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MIC68200-1.2YML-TR
MIC68200-1.2YML-TR
Microchip Technology
IC REG LIN 1.2V 1A 10MLF