MIC5200-3.3BMM IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8MSOP
Mfr Part #:
MIC5200-3.3BMM
Mfr Name: Microchip Technology
Microchip Technology
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8MSOP
Stock on Request
MIC5200-3.3BMM Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
MIC5200-3.3BMM Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8MSOP
MIC5200-3.3BMM Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MIC5200-3.3BMM Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MIC5200-3.3BMM-TR
MIC5200-3.3BMM-TR
Microchip Technology
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8MSOP
View Part
MIC5200-5.0BMM-TR
MIC5200-5.0BMM-TR
IC REG LINEAR 5V 100MA 8MSOP
View Part
MIC5200-3.3BMMTR
MIC5200-3.3BMMTR
100 MA LOW-DROPOUT REGULATOR
MIC5200-5.0BMM
MIC5200-5.0BMM
IC REG LINEAR 5V 100MA 8MSOP