MIC39501-1.8WU IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5
Mfr Part #:
MIC39501-1.8WU
Mfr Name: Microchip Technology
Microchip Technology
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5
Stock on Request
MIC39501-1.8WU Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
MIC39501-1.8WU Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5
MIC39501-1.8WU Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MIC39501-1.8WU Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MIC39501-1.8WU-TR
MIC39501-1.8WU-TR
Microchip Technology
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5
View Part
MIC39501-1.8BU TR
MIC39501-1.8BU TR
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5
View Part
MIC39501-1.8BU
MIC39501-1.8BU
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263-5