MC12S1NCQF SWITCH ROTARY 12POS 250MA 125V
Mfr Part #:
MC12S1NCQF
Mfr Name: C&K
C&K
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 125V
Stock on Request
MC12S1NCQF Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Length
Actuator Type
Angle of Throw
Circuit per Deck
Contact Finish
Contact Material
Contact Timing
Current Rating (Amps)
Depth Behind Panel
Features
Index Stops
Mounting Type
Number of Decks
Number of Poles per Deck
Number of Positions
Termination Style
Voltage Rating
MC12S1NCQF Description
Short technical summary and product information.
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 125V
MC12S1NCQF Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MC12S1NCQF Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MC12L1NCQF
MC12L1NCQF
C&K
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 125V