MBR600100CTR DIODE MODULE 100V 300A 2TOWER
Mfr Part #:
MBR600100CTR
Mfr Name: GeneSiC Semiconductor
GeneSiC Semiconductor
Description:
DIODE MODULE 100V 300A 2TOWER
Stock on Request
MBR600100CTR Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Diode Configuration
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
MBR600100CTR Description
Short technical summary and product information.
DIODE MODULE 100V 300A 2TOWER
MBR600100CTR Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MBR600100CTR Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MBR60080CTR
MBR60080CTR
GeneSiC Semiconductor
DIODE MODULE 80V 300A 2TOWER